سئو چیست؟ مفاهیم SEO

سئو

سئو چیست؟

سئو یا SEO مخفف عبارت انگلیسی “Search Engine Optimization” است به معنی “بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو” نظیر گوگل. به عبارت دیگر به کمک تکنیک سئو ما می‌توانیم به شکل طبیعی رتبه یک وبسایت را در نتایج، بالاتر بیاوریم.

مفهوم سئو فقط مربوط به موتورهای جستجو نیست بلکه مناسب سازی وب سایت برای بازدیدکنندگان نیز از فاکتورهای اصلی آن میباشد. بطوریکه در چند سال اخیر سیاست‌های گوگل با انتظارات بازدیدکنندگان از سایت‌ها همسو شده است.

سئو
سئو

اهمیت سئو در چیست؟

بیشتر کاربران از موتورهای جستجوی اصلی مانند گوگل، بینگ و یاهو برای پیدا کردن صفحات استفاده می کنند. از این‌رو سئو مناسب کلیدیست برای رسیدن به بازدید بیشتر . علاوه براین موتورهای جستجو همان چیزی را در اختیار کاربران قرار میدهند که آنها بدنبالش هستند، به همین دلیل در مقایسه با تبلیغات اینترنتی مشتریان اعتماد بیشتری به سایت شما خواهند داشت و این امر نشان میدهد که ارزش سئو چیست و چرا باید به آن توجه کرد.

کلمات جستجو شده توسط کاربران در موتورهای جستجو اهمیت بالایی دارند، تجربه نشان داده است که جذب بازدیدکننده زیاد از طریق گوگل میتواند موفقیت هر شرکتی را تضمین کند. بازدید بدست آمده از روش های سئو بر هر نوع تبلیغ برتری داشته و در دراز مدت هزینه کمتری را نیز به شما تحمیل خواهد کرد.

انواع تکنیک‌های سئو

متخصصان، تکنیک‌های سئو را در سه گروه مختلف دسته‌بندی کرده‌اند. این گروه‌ها عبارتند از:

 • کلاه سفید
 • کلاه سیاه
 • کلاه خاکستری

انواع تکنیک‌های سئو

سئو کلاه سفيد  (White Hat)

سئو کلاه سفيد به مجموعه تکنيک‌ها، روش‌ها و استراتژي‌هاي که از قوانين و راهنمايي‌هاي موتورهاي جستجو تبعيت مي‌کنند، اشاره دارد. همچنين به سئو اخلاقي نيز ياد مي‌شود زيرا دليل آن اين است که يا اجراي بلند مدت داشته و يا از دستورالعمل‌ها و سياست‌هاي صحيح جهت بدست آوردن رتبه‌هاي بالا در نتايج موتور‌هاي جستجو استفاده مي‌کند.

سئو کلاه سیاه (Black Hat)

سئو کلاه سياه اشاره به مجموعه‌اي از دستورات دارد که به منظور فريب، بازي و دستکاري الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو با هدف بدست آوردن رتبه‌بندي بالا، بکار مي‌رود. اين مهم است که بدانيد اين‌ روش‌ها غير اخلاقي بوده و توسط هيچ موتور جستجويي تاييد نمي‌شود و بکارگيري اين روش‌ها خطر خارج شدن از فهرست پايگاه داده را براي هميشه در بر دارد.

سئوی کلاه خاکستری (Gray Hat)

سئوی کلاه خاکستری به تکنیک‌هایی گفته می‌شود که قانونی و درست نیست اما طوری اجرا می‌شوند که گوگل متوجه نشود. به بیان دیگر سئوی کلاه خاکستری مشابه سئوی کلاه سیاه است اما نسبت به آن خطر کمتری دارد.

 

آیا سئو انواع دیگری هم دارد؟


در کل کارهایی که برای سئو انجام می‌شود را به بخش‌ها یا حوزه‌های مختلفی تقسیم می‌کنند. یک نوع تقسیم کار متداول، تقسیم کارهای داخل سایت و بیرون سایت است. به این دو بخش کارها سئو یا بهینه‌سازی داخلی (On-Page SEO) و سئو یا بهینه‌سازی خارجی (Off-Page SEO) می‌گویند.

 

سئوی داخلی سایت

سئوی داخلی سایت چیست؟


منظور از سئوی داخلی، بهینه‌سازی صفحات داخلی سایت برای موتورهای جستجو، با هدف رسیدن به جایگاه بالا در گوگل و افزایش ترافیک سایت است. با سئوی داخلی، موتورهای جستجو به راحتی سایت شما را پیدا کرده و می‌خوانند، موضوع آن را درک می‌کنند و اگر استاندارهای لازم را داشته باشد، آن را به عنوان یک سایت مفید برای کاربران می‌شناسند.

چک‌لیست سئوی داخلی سایت

 1. بهینه کردن آدرس (URL) تمام صفحات سایت
 2. تحقیق کلمات کلیدی (Keyword Research)
 3. بهینه سازی عنوان سئو یا Meta title
 4. رعایت ساختار در نوشتار متن (بهینه‌سازی H1، H2 و H3)
 5. بهینه‌سازی انکرتکست‌ها
 6. بهینه سازی توضیحات متا یا Meta Description
 7. رعایت کردن چگالی کلمات کلیدی
 8. لینک‌سازی داخل سایت
 9. استفاده کردن از کدهای نشانه‌گذاری اسکیما
 10. بهینه سازی تصاویر سایت
 11. ریسپانسیو بودن سایت یا هماهنگی با گوشی‌های موبایل

 

سئوی خارجی سایت

سئوی خارجی سایت چیست؟


سئوی خارجی مکمل سئوی داخلی سایت است. منظور از سئوی خارجی یا Off-page SEO اقداماتی است که در بیرون از سایتمان (در صفحات دیگر دامنه، سایت‌های دیگر و شبکه‌های اجتماعی) انجام می‌دهیم تا جایگاهمان را در نتایج گوگل بهتر کنیم و رنک بهتری بگیریم.

چک‌لیست سئوی خارجی سایت

 1. استفاده از لینک‌سازی خارجی
 2. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی
 3. جلب اعتماد گوگل
 4. اعتبار یا Authority وب‌سایت
 5. تاریخچۀ وب‌سایت
 6. تهیه گواهی SSL

تفاوت سئو داخلی و سئو خارجی

 • فرق اول و اصلی این است که شما در سئو داخلی تقریبا بر همه امور دسترسی دارید و کنترل کامل بر فاکتورهای آن دارید ولی در سئو خارجی خیلی این مورد صدق نمی‌کند.
 • فرق دوم این است که با در نظر نگرفتن سئو داخلی و صرفا تمرکز بر سئو خارجی، هزینه سئو سایت شما بسیار بالا خواهد رفت. به عبارت دیگر سئو خارجی هزینه بیشتری تا سئو داخلی نیاز دارد.
 • فرق سوم این است که سئو داخلی به خطرناکی سئو خارجی نیست و اثرات منفی سئو خارجی گاهی به دلیل عدم کنترل کامل بر روی آن، قوی‌تر است.